Jak používat esenciální oleje bezpečně a efektivně? Používání esenciálních olejů je v dnešní době naprosto běžné a praktikuje se po celém světě každý den. Esenciální oleje se používají ke zlepšení kvality života a staly se součástí našeho životního stylu. Ve většině případů je používání esenciálních olejů bezpečné a bez vedlejších účinků. Je třeba však brát na vědomí, že tyto oleje jsou vysoce koncentrované látky a mohou našemu organismu i poškodit, pokud se nepoužívají opatrně a pečlivě. Představte si, že esenciální oleje, které máme v lahvičce jsou přibližně 50-100 násobně více koncentrované než v samotné rostlince.
Obsah článku
- Jak používat přírodní esenciální oleje?
- Inhalace esenciálních olejů
- Esenciální oleje na kůži (lokální aplikace)
- Esenciální oleje pro vnitřní použití
- Kontraindikace a nežádoucí účinky
- Používání esenciálních olejů v období těhotenství
- Test citlivosti/Patch Test
- Shrnutí jak používat esenciální oleje bezpečně
”Koupa esenciálních olejů je investice, ne výdaj pro naše zdraví.“
Neznámý autor
Jak používat přírodní esenciální oleje?
Používání esenciálních olejů s sebou přináší i rizika podle toho, jakým způsobem se používají. Rozeznáváme 3 základní způsoby používání:
- inhalace (prostřednictvím aroma difuzéru)
- na kůži (lokální aplikace v kombinaci s nosným olejem)
- esenciální oleje pro vnitřní použití
I. Inhalace esenciálních olejů
Jedná se o nejčastější, nejjednodušší a nejrychlejší způsob využívání esenciálních olejů. Inhalace může být v podobě aroma difuzéru či napařování. Inhalace patří mezi formu aromaterapie s nízkým rizikem vzniku problému oproti lokální aplikaci. Zpočátku mohou být náklady na kvalitní ultrazvukový aroma difuzér vyšší, ale při správném zacházení a čištění vám aroma difuzér vydržet bez problémů dlouhá léta.
Inhalace se nejčastěji používá při problémech souvisejících s horními dýchacími cestami, na uvolnění psychického napětí či rozproudění mysli či klidný spánek děti, které mají často noční můry a noční děs.
Jak používat aroma difuzér na esenciální oleje
Inhalace aroma difuzérem je nejdeideálnější způsob jak začít aplikovat léčivé účinky aromaterapie pro začátečníky. Pokud se ptáte otázku, jak používat esenciální oleje bezpečně, tato metoda bude zaručeně vaší první volbou. Difuzér má mnoho výhod, které ocení zejména maminky a děti. Inhalace pomocí ultrazvukového aroma difuzéru se doporučuje provádět s přestávkami. Nejideálnější je difúzovat stejně a pravidelně. Ideální 30-60 minut inhalovat a následně mít přestávku 30-60 minut. Nejde jen o bezpečnost, ale také o efektivnost inhalace nakolik naše tělo, nervový systém a čichové receptory se umí znovu připravit na voňavou dávku esenciálního oleje. Mezi přestávkami je vhodné místnost dostatečně vyvětrat. Pokud máte domácí zvířátka, ujistěte se, že se v době difúzování nenacházejí v místnosti. Po difúzování se snažte místnost vyvětrat, nebo ji nechte působit i během nočního spánku (pomáhá při klidném spánku a nespavosti).
Napařování s esenciálními oleji
Už jako malé děti jsme se naparovali a vždy nám to pomohlo když jsme měli ucpaný nos a těžké dýchání. Napařování je intenzivní a má vysoký účinek, pokud ho provádíme s jistými pravidly. Pokud využíváte napařování, nedělejte to však déle než 15 minut, protože jde o intenzivní vdechování vodní páry v kombinaci s esenciálním olejem. Ani napařování není vhodné pro každého. Tato forma aromaterapie není vhodná například pro lidi s citlivou pletí, protože kromě toho, že inhalujeme esenciální olej, působí také na vaši pokožku obličeje. Obzvláště opatrní bychom měli být i u dětí, protože jejich pokožka je jemná a citlivá na jakékoli externí faktory a čichové orgány jsou citlivější a méně vyvinuté. Používání esenciálních olejů v aroma difuzéru však nadále zůstává nejbezpečnější formou aplikování účinků esenciálních olejů na lidské tělo.
Jak se správně napařovat?
Při napařování bychom měli mít zavřené oči, dýchat pomalu, ale zhluboka a mít pravidelné přestávky.
TIP PRO VÁS: Esenciální olej nakapejte na epsomskou sůl a tu následně přidávejte do vody podle potřeby.
Dýchání je pro lidský organismus přirozená činnost, kterou vykonáváme nevědomky. Inhalace je proto nejrychlejší způsob aromaterapie, protože dýchaní je pro nás přirozené. Při dýchání se drobné molekuly páry dostávají do našeho těla přes čichové receptory do plic, krve a následně do celého těla.
Věděli jste, že člověk v klidu se v průměru nadechne 16x za minutu, 960x za hodinu, 23040x za den a 8409600x za rok? Neuvěřitelná čísla, že? Zkuste věnovat pár nádechů svému tělu denně se 100% přírodním esenciálním olejem díky aroma difuzéru a podpořte tak své zdraví aktivním způsobem.
Astma (astma bronchiale)
Ptáte se, co je astma? Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, při kterém se zužují dýchací cesty. Zbystřít by měli lidé, které trápí těžké astma (astma bronchiale), protože některé esenciální oleje mohou způsobit výrazné zhoršení vašeho zdravotního stavu. Astma u dětí, není žádná legrace proto bychom měli tomuto nebezpečí věnovat zvýšenou pozornost a před použitím esenciálních olejů se vždy poradit s certifikovaným aromaterapeutem či ošetřujícím lékařem.
II. Esenciální oleje na kůži (lokální aplikace)
Lokální aplikace na pokožku je druhý nejčastější způsob využívání esenciálních olejů. Je to bezpečná metoda, která má vysokou účinnost protože esenciální olej je aplikován přesně na postižené místo, které trpí bolestí či zvýšenou citlivostí. Je však třeba dodržovat jisté zásady, aby tento typ aromaterapie měl svůj význam.
Jedná se tedy o použití esenciálních olejů přímo na pokožku těla. Esenciální oleje by se měly používat na pokožku vždy zředěné v základním nosném oleji jinak riskujeme kožní reakce, podráždění či alergickou reakci. Lokální aplikace může být použita v této formě:
- masáž
- koupel
- obklady
- zábaly
- masky na obličej
- tělové zábaly
- peelingy
Pro rychlý efekt lokální aplikace bychom měli zředěné esenciální oleje použít v oblasti, kde jsou tepny člověka nejblíže k pokožce, mezi něž patří hlavně spánky a zápěstí.
Při lokální aplikaci bychom měli rozlišovat aplikaci esenciálních olejů pro děti a dospělé, neboť pokožka těla dětí je mnohem jemnější a citlivější než u dospělých jedinců. U některých esenciálních olejů dochází k podráždění pokožky jednodušší než u jiných. (skořice, hřebíček, citronová tráva) Pokud náhodou dojde k podráždění pokožky těla neznamená to automaticky, že olej je nečistý, syntetický či zkažený. Pokožka těla je u každého jedince jiná a co může způsobovat problém jednomu, nemusí druhému. Stačí, když esenciální olej jednoduše zapomeneme zředit, což může způsobit nepříjemnou reakci.
Existují však i esenciální oleje, které patří mezi ty nejjemnější a vhodné i pro novorozence a miminka od 3 měsíců:
- jednoduchý esenciální olej Čajovník
- všestranný a jemný esenciální olej Kadidlo
- květinový esenciální olej Růže
- vzácný esenciální olej Slaměnka
- citrusový esenciální olej Citron
Tabulka ředění esenciálních olejů
Jak (ne)používat esenciální oleje pro novorozence
Používat esenciální oleje u novorozenců s v prvních třech měsících nedoporučuje. Kůže novorozenců prochází výraznými změnami, zvyšuje se hydratace a klesá její přirozené pH. V tomto období není kůže novorozence připravena ke zpracování látek obsažených v oleji v případě potíží. Po tomto období se mohou některé esenciální oleje používat, ale musí být dostatečně zředěny s nosným olejem. Před použitím bychom měli zředěné oleje nejprve otestovat pomocí Patch Testu na předloktí nebo na noze.
Esenciální oleje vhodné pro novorozence po 3 měsíci:
- jemný esenciální olej Kamilka (Roman Chamomile)
- jednoduchý esenciální olej Levandule (Lavender angustifolia)
- nejznámější esenciální olej Čajovník (Melaleuca alternifolia)
- královský esenciální olej Kadidlo Serrata (Frankincense Serrata)
- nejoblíbenější citrusový esenciální olej Citron (Citrus x limon)
Tyto oleje však musíme ředit v nosném oleji. Oleje doporučujeme aplikovat na chodidla děťátka protože v této oblasti je kůže nejhrubší a tedy nejméně náchylná k alergické reakci. S oleji to nepřehánějte, méně je někdy více zejména u malých dětí.
Nahoře jmenované esenciální oleje můžeme u dětí používat i pomocí difuzéru, doba difúzování by však měla být podstatně kratší než u dospělých lidí.
Esenciální oleje Plant Therapy nabízejí speciální KidSafe řady, která je bezpečná pro děti od 2 let. Tato KidSafe řada vznikla ve spolupráci se světově uznávaným aromaterapeutem R. Tisserand.
Mnoho esenciálních olejů má repelentní účinky, což ocení zejména děti během letních prázdnin. Některé z nich pomáhají při hojení ran a mají protizánětlivé účinky. Esenciální oleje dokáží pomoci i při mykotických onemocněních pokožky pro jejich dermatitidní účinky.
Esenciální olej Eukalyptus s obsahem sloučeniny 1,8 cineole, jakož i Ravintsara, Yzop či Mátový esenciální olej (Mentha x piperita) jsou pro děti nevhodné protože mohou způsobit potíže dýchání či potíží nervového charakteru.
TIP PRO VÁS: po štípnutí hmyzem použijte 100% esenciální olej Čajovník na dezinfikování a zmírněte tím nepříjemné svědění vpichu. Esenciální olej Levandule můžete použít při malém popálení ke zmírnění podráždění pokožky.
V jakém poměru ředit esenciální oleje?
Jednoduše si představte, že 1% ředění znamená, že lahvička bude obsahovat 1% esenciální olej a 99% nosný základní olej.
1.) 1% ředění znamená 5-6 kapek na 30 ml nosného oleje
– jedná se o vhodné ředění pro lidi se slabší imunitou, velmi jemnou pokožkou, děti či pro těhotné ženy nebo na pleť.
2.) 2% ředění znamená 10-12 kapek na 30 ml nosného oleje
– jedná se o vhodné ředění pro dospělé lidi, na esenciální masáže či koupele.
3.) 3-10% ředění znamená 15-18 kapek na 30 ml nosného oleje
– jedná se o vhodné ředění v případě těžkého dýchání, bolest, natažení či ztuhlost svalstva, takové použití je vhodné pro krátkodobé použití.
Fototoxicita a neurotoxicita
Fototoxicita je častým problémem u citrusových esenciálních olejů (citron, madarin, tangerin), ale i směsi esenciálních olejů, které obsahují citrusové složky. V případě, že jsou aplikovány na pokožku a následně se člověk vystavuje UV záření hrozí nebezpečí, že se na pokožce vytvoří popáleniny. Nepoužívejte proto tyto oleje pokud se chystáte opalovat na slunce, nebo budete vystaveni přímému slunečnímu záření při nějaké aktivitě. Pokud tyto oleje použijete na pokožku doporučujeme zůstat mimo dosah slunce minimálně 12 hodin.
Při neurotoxicitě se jedná o aplikaci olejů bohatých na kafr, mentol či eukalyptus. Neurotoxicita se týká zejména dětí a může způsobit velmi vážné zdravotní problémy a potíže s dýcháním. Pokud tyto esenciální oleje obsahují tyto látky mohou nepříznivě působit na nervovou tkáň.
Používání esenciálních olejů do koupele
Lidé si myslí, že stačí nakapat esenciální olej do vody a je automatický zředěný. Je to velký omyl protože olej se vodou neředí, na povrchu vany se vytvoří akorát vrstva oleje, který může být nebezpečný pro naše citlivé partie. Pokud jsme se rozhodli vyzkoušet esenciální koupel, je třeba zředit olej v nosném oleji a následně přidat do koupele. Doporučujeme použít 5-10 kapek oleje. Máte-li citlivější pokožku tak i méně. Použijete-li příliš horkou vodu při koupeli můžete vyvolat na pokožce těla kožní reakci.
Pro esenciální koupel bychom nikdy neměli používat oleje ze skořice či hřebíčku. Podle aromaterapeutů by neměly děti, těhotné ženy, stejně jako lidé s vysokým krevním tlakem, používat esenciální oleje rozmarýn a eukalyptus globulus do lázní.
TIP PRO VÁS: Nosné oleje umí být mastnější, ale i tzv. snazší, to znamená, že není příliš vhodné použít k ředění husté oleje protože nikdo z nás určitě nemá rád pokud mu zůstane vana a odtok mastné od oleje. Doporučujeme proto používat pro esenciální koupel lehký kokosový frakcionovaný nosný olej, který je bez zápachu, je bezbarvý a není mastný.
III. Esenciální oleje pro vnitřní použití
Vnitřní užívání esenciálních olejů je velmi diskutabilní téma nejen mezi širokou veřejností, ale i mezi aromaterapeuty. Téměř žádný certifikovaný aromaterapeut by vám nedoporučil perorální užívání esenciálních olejů. Riskujete tým poškození vnitřních orgánů a žaludeční potíží.
Esenciální oleje rozhodně v žádném případě nekapejte rovnou do hrdla, tak jak to dělají někteří influenceři například s CBD kapkami. Rozhodnete-li se však pro vnitřní použití určitě se poraďte s odborným aromaterapeutem či vaším lékařem. Esenciální oleje obsahují vysokou koncentraci látek, které mohou způsobit nemalé problémy od trávení, alergie či poškození vnitřních orgánů.
Kontraindikace a nežádoucí účinky
Kontraindikace při používání esenciálních olejů mohou nastat v případě, že máte jiné potíže či zdravotní stav. Pokud míváte časté kožní problémy, trpíte astmatem, vysokým tlakem, epilepsií, srážlivostí krve či jste v těhotenství (těhotenství) používáním některých esenciálních olejů můžete svůj zdravotní stav zhoršit. Pokud jste po operaci či užíváte specifické léky je více než vhodné poradit se se svým lékařem.
Používání esenciálních olejů v období těhotenství
Používání esenciálních olejů v období těhotenství je velmi široké téma, kterému se budeme věnovat v samostatném článku. Nelze definovat všechny rozsáhlé informace v tomto článku. Esenciální oleje v období těhotenství spíše nedoporučujeme a může být rizikové. Třeba si uvědomit, že esenciální oleje, které pronikají do našeho těla ať už inhalací nebo masáží se dokáží dostat přes placentu až do dělohy, která roste spolu s dítětem a pomáhá ho vyživovat během těhotenství.
Během těhotenství vám doporučujeme vyhýbat se těmto olejům:
- Rozmarýn
- Šalvěj muškátová
- Myrha
- Bazalka
- Jasmín
- Skořice Cassia
- Pelyněk
- Petržel
- Wintergreen
- Yzop
První trisemestr těhotenství nepoužívejte žádné esenciální oleje ať už inhalací nebo lokální použití na pokožku těla maminky.
Druhý trisemestr těhotenství je stále velmi jemné období, buď zůstaňte ve stadiu bez používání esenciálních olejů nebo je používejte v malých stopových množstvích.
V tomto období můžete používat tyto esenciální oleje:
- esenciální olej Kamilka
- esenciální olej Sweet Orange
- esenciální olej Levandule
- esenciální olej Citron
- esenciální olej Mandarin
Test citlivosti / Patch test
Patch test je v překladu jednoduchý test citlivosti pokožky na esenciální olej. Pokud si myslíte, že vaše pokožka je příliš jemná a citlivá doporučujeme před použitím většího množství oleje na pokožku vyzkoušet tento test, který nám ukáže, jak je na tom naše pokožka. Postupujte následovně:
- Naneste malé množství zředěného esenciálního oleje v poměru 5% na pokožku předloktí
- Obtočte gázou a nechte působit 24 hodin
- Pokud na pokožce nenastanou žádné změny, esenciální olej můžete používat na pokožku
Zpravidla jsou to právě děti, u kterých se takový test doporučuje dělat protože dětská pokožka je mnohem citlivější a jemnější než u dospělého jedince.
Jak používat esenciální oleje by měl vědět každý, kdo je chce používat častěji. Díky správné aplikaci dokážeme z esenciálních olejů dostat to nejlepší pro naše tělo a mysl. Pokud je správně aplikujeme umí skutečně pomoci. Koupi esenciálních olejů bychom měli brát jako investici do našeho těla a zdraví, nikoli jako zbytečné náklady. Esenciální oleje jsou výborným přírodním doplňkem v dnešním moderním světě, ale nikdy nenahradí zdravý životní styl, pitný režim a dostatek pohybu pro zdravé tělo a duši.
Shrnutí jak používat esenciální oleje bezpečně
Používání esenciálních olejů je obecně bezpečné a naprosto snadné. Mezi nejbezpečnější způsob používání těchto darů země patří jednoznačně inhalace prostřednictvím aroma difuzéru. Doporučujeme však dodržovat výše uvedená pravidla používání esenciálních olejů pro novorozence od 3 měsíců, pro děti od 2 let či pro lidi se závažnými zdravotními problémy jako je vysoký krevní tlak, epilepsie či chronická a degenerativní onemocnění. Věříme, že správné používání esenciálních olejů zvyšuje jejich bezpečnost a zároveň dovoluje využívat jejich terapeutické účinky mnoha lidem.
Sdílejte tento článek, pomůžete ostatním při získávání kvalitních informací o esenciálních olejích a jejich bohatém využití kdekoli. Najdete nás také na populární sociální síti Facebook či virálním Instagramu.